سی اس اس برای شما

به گزارش کارگروه فناوری اطلاعات سی اس اس، به نقل از «TechCrunch»؛ شرکت اپل در زمان برگزاری اجلاس سالانه ی خود با نام «WWDC 2018» نسخه ی جدید «macOS» را با نام «موهاوی» (Mojave) معرفی کرد. این سیستم عامل از ویژگی های متنوعی بهره می برد که در ادامه می توان آنها را به صورت خلاصه مطالعه کرد.

 

تنظیمات امنیتی:

اپل ویژگی های حفظ حریم خصوصی بیشتری را در موهاوی ارائه داده است. این قابلیت ها به کاربر اجازه می دهند، نوع داده هایی که هر برنامه به آنها دسترسی دارد را مشاهده و در صورت تمایل آن را مسدود کنند. به همین دلیل از دوربین، میکروفن، تاریخچه پیام ها و دیگر داده های کاربر محافظت به عمل می آید.

همچنین مرورگر سافاری از دریابی کاربر توسط دکمه های به اشتراک گذاری، لایک و ویجت های شخص ثالث جلوگیری می کند. از طرفی در زمان ساخت حساب کاربری در این مرورگر، رمزهای قدرتمندتری به صورت خودکار تولید و به کاربر پیشنهاد داده می شود.

 

ساخت الگوریتم یادگیری ماشینی:

اپل اعلام کرد در حال کار روی ابزار جدیدی به نام «Create ML» برای دانشمندان داده است. این ابزار به کاربران اجازه می دهد بدون داشتن تخصصی در زمینه ی هوش مصنوعی، الگوریتم یادگیری ماشینی خود را توسعه و آموزش داده، در پروژه های کوچک، به صورت محلی از آنها استفاده کنند. برای مثال کاربران «iMac Pro» می توانند در مدت ۲۰ دقیقه الگویتم خود را به صورت محلی آموزش دهند.

همچنین این ابزار از انعطاف پذیری بالایی برخوردار است. برای نمونه اگر توان آموزشی سخت افزار یاد شده در هر ساعت ۱۰ ترافلاپس باشد. می توان از طریق خدمات ابری ۱۰ سیستم را شناسایی و انتخاب کرد تا پردازش بین آنها تقسیم شود. در نتیجه تنها در ۶ دقیقه نتیجه ای مشابه به دست می آید یا در یک ساعت الگوریتم به میزان ۱۰۰ ترافلاپس آموزش دیده، قدرتمندتر می شود.

 

پشتیبانی مک از iOS:

اپل اعلام کرد توسعه دهندگان در آینده ای نزدیک خواهند توانست برنامه های iOS را با استفاده از «UIKit» روی مک پورت کنند. البته امکان انجام این کار تا سال ۲۰۱۹ به صورت عمومی وجود ندارد. به علاوه مقامات این شرکت تاکید قابلیت نام برده به معنی یکپارچه سازی دو سیتسم عامل نیست.

 

تاریخ انتشار:

نسخه ی پیشنمایش موهاوی از هم اینک در دسترس است. نسخه ی بتای آن از نیمه ی دوم ماه ژوئن در اختیار علاقه مندان قرار می گیرد؛ اما عرضه ی عمومی آن در پاییز ۲۰۱۸ انجام خواهد گرفت.