سی اس اس برای شما

 

به گزارش کارگروه فناوری اطلاعات سی اس اس؛ مدیرعامل اپل، تیم‌ کوک، در گزارش مالی سه‌ماهه‌ی چهارم سال ۲۰۱۷ بار دیگر بر اهمیت تکنولوژی واقعیت‌ افزوده و تأثیر عمیقی که بر نحوه‌ی تعامل کاربران با دنیای دیجیتال می‌گذارد، تأکید کرد. امسال این شرکت اولین گام خود را با معرفی ARKit برای آی‌او‌اس ۱۱، در زمینه‌ی واقعیت‌ افزوده برداشت.

هدست واقعیت‌ افزوده این شرکت محصولی مجزا خواهد بود که صفحه‌نمایش اختصاصی، تراشه‌ی پردازشی انحصاری و سیستم‌عامل منحصربه‌فرد خواهد داشت که فعلاً با نام «rOS» یا «سیستم‌عامل واقعیت‌» شناخته می‌شود. مهندسان اپل برای ایجاد تجربه‌ی کاربری منحصربه‌فرد، در حال آزمایش ژست‌های حرکتی، پنل‌های لمسی و دستورات صوتی جدیدی هستند.

با‌توجه به این موضوع که طراحی این هدست هنوز در مراحل اولیه‌ قرار دارد، مهندسان این شرکت برای آزمایش محدودیت‌ها و پتانسیل‌های خاص واقعیت‌ افزوده از هدست اچ‌تی‌سی وایو استفاده می‌کنند. کوپرتینویی‌ها فعلاً اپلیکیشن‌های نقشه‌برداری، پیام‌رسان و «اتاق ملاقات مجازی» را آزمایش می‌کنند. معرفی ARKit برای آیفون‌ و آی پد‌، باعث خلق اپلیکیشن‌های جدیدی شده است که به سبب آن‌ها اپل می‌تواند درک بهتری از پتانسیل‌های واقعی این تکنولوژی پیدا کند.

اگر گزارش‌ها به تحقق بپیوندد، هدست واقعیت‌ افزوده کوپرتینونشین‌ها سال ۲۰۱۹ آماده و احتمالاً عرضه‌ی عمومی این دستگاه به سال ۲۰۲۰ موکول شود.

باوجود سروصدایی که در سال‌های گذشته در مورد واقعیت‌ مجازی و افزوده در جریان بوده، هنوز استقبال گسترده‌ای از آن‌ها نشده است. البته در این بین دستگاه‌های واقعیت‌ افزوده هنوز در مراحل اولیه راه قرار دارند. بزرگ‌ترین بازی‌گردان این عرصه، هدست هولولنز مایکروسافت محسوب می‌شود که با اضافه‌ کردن اطلاعات دیجیتال به جهان حقیقی، راهنمای کاربران است. اکنون هدست مایکروسافت توسط شرکت‌های زیادی مورداستفاده قرار می‌گیرد؛ برای نمونه اخیراً شرکت خودروسازی فورد برای تجربه‌ی بصری از طراحی خودروها از این هدست استفاده می‌کند.

فارغ از گزارش فوق، ساخت هدست واقعیت‌ افزوده توسط اپل به همگان اثبات‌شده است و دیدگاه مدیرعامل این شرکت، گواهی بر این مدعا است. به عقیده‌ی تیم‌ کوک، پتانسیل بالای واقعیت‌ افزوده، امکان ایجاد انقلاب جدیدی در دنیای تکنولوژی دارد.