سی اس اس برای شما

 

به گزارش کارگروه شبکه‌های اجتماعی سی اس اس؛ در ساعت ۵۶ دقیقه بامداد ششم دی‌ماه جاری، زلزله‌ای به بزرگی ۴.۲ ریشتر حوالی ملارد کرج را لرزاند. این زمین‌لرزه‌ که هم‌وطنان بسیاری در تهران و کرج آن را حس کردند، بازتاب زیادی در شبکه اجتماعی توییتر داشت و در بررسی ترندهای روزانه این شبکه اجتماعی در لیست موضوعات داغ قرار گرفت.

مطابق با بررسی آماری از موج توییتری ایجادشده از زلزله تهران و کرج که توسط سامانه رصد و تحلیل فضای مجازی (پایشگر) منتشرشده است، کاربران این شبکه اجتماعی بیش از ۳۲ هزار توییت دراین‌باره منتشر کرده‌اند.

با بررسی بیش از ۱.۵ میلیون کاربر توییتر در سامانه رصد فضای مجازی پایشگر و حول موضوع زلزله تهران در ۱۴ ساعت اولیه وقوع این زمین‌لرزه، بیش از ۹ هزار و ۲۰۰ کاربر فعال شناسایی شدند.

این کاربران در این بازه زمانی بیش از ۳۲ هزار توییت و ۲۲ هزار ریتوییت منتشر کرده و از کاربران توییتر بیش از ۱۶۶ هزار و ۱۰۰ لایک دریافت کردند.

بیشترین حجم توییت‌های منتشرشده مربوط به ساعت ۱ تا ۲ بامداد بوده است. در این بازه زمانی کاربران بیش از ۱۳ هزار توییت منتشر کردند.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که یکی از دلایل تعداد نسبتاً بالای لایک در این موج نسبت به موج‌های دیگر، طنزآمیز بودن مطالب منتشرشده توسط کاربران بوده است.

با بررسی توییت‌های ساعات قبل، اضطراب برخی کاربران توییتر در توییت‌های ارسالی مشاهده می‌شود که احتمالاً به زلزله هفته گذشته مربوط می‌شود.

داده‌های این گزارش آماری براساس اطلاعات حاصل از رصد و پردازش بیش از ۱.۵ میلیون کاربر فارسی‌زبان توییتر در سامانه فضای مجازی پایشگر به‌دست‌آمده است.