سی اس اس برای شما

به گزارش کارگروه بین الملل سی اس اس؛ مقامات استونی به تازگی برنامه‌های خود را برای ارز دیجیتالی اعلام کردند. از زمانی که طرح پیشنهادی موسوم به «است‌کوین» ارائه شده است، مشتاقان ارز دیجیتالی، علاقه خود را به عرضه اولیه سکه (Initial Coin Offering, ICO) است‌کوین نشان داده‌اند. بیشتر این علاقه، ناشی از درک هدف است‌کوین است: ارزی برای پشتیبانی از برنامه‌های استونی در راستای تبدیل شدن به یک کشور دیجیتالی؛ برنامه‌ای که شهروندان استونی آن را e-Residency (اقامت الکترونیکی) می‌نامند.
اگرچه این کشور حوزه بالکان نخستین کشوری نیست که به استفاده از یک ارز دیجیتالی رسمی علاقه نشان می‌دهد اما به نظر می‌رسد که برنامه‌های استونی، در مقایسه با نمونه چینی آن یا رؤیای روسیه درباره اتریوم بلاک‌چین، از پایه مستحکم‌تری برخوردار است. مدیرعامل برنامه e-Residency، کاسپار کوریوس (Kaspar Korjus)، در نوشته‌ای که در تاریخ ۱۹ دسامبر ۲۰۱۷ در وبلاگ خود منتشر کرد، سه کاربرد بالقوه است‌کوین را شرح داد. این ارز دیجیتالی قرار است اساساً به عنوان یک «توکن اجتماعی» در اختیار شهروندان الکترونیکی استونی باشد.

راهکار بلاک‌چین
کوریوس، برنامه اقامت الکترونیکی را یک استارت‌آپ دولتی می‌داند که در آن، عملاً هر کسی که به اینترنت دسترسی دارد می‌تواند به «شهروند دیجیتالی» استونی تبدیل شود. ایده این است که شرایط راه‌اندازی کسب‌وکار در استونی تسهیل شود. شعار وبگاه رسمی e-Residency این است: «به کشور دیجیتالی بپیوندید.»
یکی از مؤسسان اتریوم، ویتالیک بوترین (Vitalik Buterin) می‌گوید که برنامه e-Residency و است‌کوین با بنا شدن روی بستر بلاک‌چین، ضرر نخواهند کرد. او در وبلاگ خود می‌نویسد: «اگر این است‌کوین‌ها روی بلاک‌چین توزیع شوند (احتمالاً می‌توانند به شکل‌های مختلفی توزیع شوند و هیچ اشکالی هم ندارد)، استفاده از آنها درون قراردادهای هوشمند و دیگر برنامه‌های هوشمند، آسان و بی‌دردسر خواهد بود.»
از زمان اعلان، تاکنون ۴ هزار و ۲۷۲ شرکت در برنامه e-Residency استونی ثبت‌نام کرده‌اند و این برنامه، بیش از ۲۷ هزار متقاضی از بیش از ۱۴۰ کشور داشته است. کسانی که ساکن استونی نیستند نیز می‌توانند با بهره‌گیری از زیرساخت دولت برخط استونی، کسب‌وکار خود را به راحتی راه‌اندازی کنند و بخشی از جامعه‌ای باشند که می‌توان آن را نخستین «کشور بدون مرز دیجیتالی» دانست که ارز دیجیتالی مخصوص به خود را دارد.