سی اس اس برای شما

به گزارش کارگروه فناوری اطلاعات سی اس اس، پزشکان برای تشخیص دقیق بیماری، به مراجعه کننده توصیه می کنند آزمایش هایی مانند «CT scan»، سونوگرافی، «X-ray» و «MRI» انجام بدهند؛ اما انجام این کار معمولاً به هزینه و زمان بالایی نیاز دارد.

محققان دانشگاه آلبرتا کانادا برای رفع مسئله بالا، در قالب طرحی به نام «پروژه دی آر» (ProjectDR)، نوعی سامانه ی واقعیت افزوده ایجاد کردند که به پزشکان و جراحان اجازه می دهد، بدون انجام آزمایش یا برشی در بدن مراجعه کننده، بیماری وی را تشخیص بدهند.

پیر بولانگر (Pierre boulanger)، استاد دپارتمان علوم محاسبات (Department of Computing Science) گفت:

توانایی طراحی تصویر پزشکی روی بدن بیمار، به بیننده کمک می کند تا اطلاعات وی را به شکل بهتر و دقیق تری مشاهده کند.

بولانگر افزود:

بیماران می توانند پیش از عمل با استفاده از دی آر دیجیتالی شوند. سپس به منظور کمک به عمل جراحی از محتوای به دست آمده استفاده خواهد شد. همچنین این سامانه موقعیت دقیق ابزارهای پزشکی مورد استفاده و فاصله ی نسبی آن با محل پیش بینی شده را بیان می کند. این هم زمانی به سیستم اجازه می دهد تا خود را با حرکت بیمار سازگار کند.

وی توضیح داد: ابزارهای مورد استفاده برای ساخت پروژه دی آر نسبتا معمولی هستند. برای مثال برای این منظور از حسگرهای تعقیب نوری، مشابه کینکت مایکروسافت و یک اسکنر لیری ویژه برای از بین نرفتن تمرکز آن، بهره گرفته شده است.

رایانه با استفاده از الگوریتم خاصی که پژوهشگران توسعه داده اند به صورت زمان واقعی، داده های را دریافت و تصاویر واقعیت افزوده را پردازش می کند. به علاوه برخلاف نمونه های موجود، پزشکان برای مشاهده ی محتوا به تبلت یا تلفن همراه نیاز ندارند. از طرفی امکان به کارگیری آن در اتاق عمل نیز وجود دارد؛ زیرا تنها نور لیزر روی بدن بیمار منعکس شده و برای سلامت بیمار مشکلی ایجاد نمی کند.

استاد دپارتمان علوم محاسبات اشاره کرد هم اینک در حال آزمایش پروژه دی آر مورد بحث در یک محیط شبیه سازی شده هستند. به کارگیری این فناوری نیاز به بازنگری در روش های جراحی دارد. به علاوه دستاورد مذکور برای در زمینه ی آموزش آنوتومی بدن و روش های جراحی نیز مورد بررسی قرار گرفته است.

با وجود اینکه زمان دقیقی برای عرضه ی فناوری بالا ذکر نشده است؛ اما به نظر می رسد برای تجاری سازی آن پژوهشگران از هم اکنون در حال مذاکره با چند شرکت هستند.