سی اس اس برای شما

به گزارش کارگروه فناوری اطلاعات سی اس اس، به نقل از digitaltrends؛ بارگزاری داده های مغز روی رایانه، همواره یکی از رویاهایی بوده که همه در مورد آن نظراتی داشته اند. یک استارتاپ جدید  توسط شرکت وای کامبینیتر(Y Combinator) – مرکز رشد وشتاب دهنده آمریکایی- قصد دارد این رویا را به واقعیت تبدیل کند. یکی از شروط انجام آن، این است که فرد باید ابتدا بمیرد تا بتوان اطلاعات را از مغز وی برداشت. به علاوه ضمانتی برای موفقیت آمیز بودن این نوآوری نیز وجود ندارد.

استارتاپ یاد شده در بالا که نکتام (Nectome) نام دارد، با استفاده از تحقیقات دانشگاه «MIT» برای حفاظت از جزئیات میکروسکوپی مغز انسان راه اندازی شده است. این تحقیقات شامل  فرآینده تثبیت «vitrifixation» یا گندزدایی تثبیت کننده «aldehyde-stabilized cryopreservation»  می شود. گروه اجرایی این پروژه به وسیله مایکل مکانا (Michael McCanna)  و رابرت مکلنتایر (Robert Mclntyer) هدایت می شود. موسسین نکتام برنده جایزه حفاظت از مغز در نگهداری کامل کانکتوم مغز یک خرگوش شدند. کارشناسان این مرکز، فناوری یاد شده را در ابعاد انسانی اولین بار روی یک زن نیز به کار برده اند.

افراد می توانند با عقد قرارداد با شرکت مذکور، مغز خود را پس از مرگ مومیایی کنند. در حال حاضر نکتام ۱۰ هزار دلار از مشتریان خود برای این اقدام دریافت کرده و اظهارداشته، تمام هزینه های دریافتی در صورت انصراف مشتر یان قابل استرداد است. 

از طرف دیگر این شرکت هیچ تعهدی برای ضمانت جاودانگی ارائه نمی دهد اما وب سایت آن اذعان داشت که بارگزاری مغر هدف نهایی است. گرچه هنوز مشخص نیست که شرکت تکتام به تنهایی این فعالیت را انجام خواهد داد یا به سازمان دیگری واگذار خواهد کرد.

تاکنون، نکتام کمک هایی از وای کامبینیتور و مؤسسه ملی سلامت روان امریکا به ارزش یک ملیون دلار  برای جاودانگی مغز انسان دریافت کرده است. آیا این میزان باعث می شود تا مردم عادی نیز به این ابتکار روی بیاورند؟ آیا با هر ۱۰ هزار دلار، این به یک تجارت تبدیل خواهد شد.