سی اس اس برای شما

به گزارش کارگروه فناوری اطلاعات سی اس اس، به نقل از «fossbytes»؛ وبگاه های مانند YouTube به صورت روز افزون در حال محبوب تر شدن هستند. با وجود این، چنین بسترهای به اشتراک گذاری ویدئویی، به دفعات مورد هدف فیلترینگ و سانسور محتوای کشورهایی مانند چین و کره ی شمالی قرار گرفته اند.

از طرفی مقامات YouTube نیز به علت مسائلی مانند حق نشر و محتوای غیرمقانونی، جلوی فعالیت بسیاری از کانال ها را گرفته است. به تازگی خدماتی به نام «PeerTube» به عنوان جایگزینی برای YouTube معرفی شده است. این بستر توسط شرکتی فرانسوی به نام «Framasoft»، در سال ۲۰۱۷ ایجاد شد. این خدمات منبع باز بوده و یک محیط اشتراک ویدئو توزیع شده، مشابه با «BitTorrent» به حساب می‌آید.

پلتفرم PeerTube، بستر به اشتراک گداری ویدئویی توزیع شده بر پایه ی ارتباطات همتا به همتا است که عملکردی مشابه با بیت تورنت (BitTorrent) دارد. کاربران این بستر می‌توانند محتوای خود را روی فضای شخصی مانند سرورهای این خدمات که از مخاطب خاص برخوردارند میزبانی کنند.
کاربران می توانند از طریق پروتکلی به نام «ActivityPub»، برای ارتباط با نمونه های آماده شده مختلف استفاده کنند. همچنین برای مصرف کنندگان از بسترهای اشخاص دیگر، پیشنهاد محتوای گوناگون فرستاده می شود.

بستر PeerTube از WebTorrent پشتیبانی کرده، هزینه‌ی پهنای باند را کاهش می‌دهد. به علاوه ویژگی های یاد شده امکان سانسور یا مسدود کردن آن را از بین می برد.