سی اس اس برای شما

 

به گزارش کارگروه شبکه های اجتماعی سی اس اس به نقل وی۳؛ فیس بوک ابنوهی از اطلاعات شخصی و مهم کاربران سراسر جهان را در اختیار دارد و همین موضوع سبب طمع برخی از سازمان های جاسوسی و اطلاعاتی شده است. جمع شدن انبوهی از داده ها سازمان های اطلاعاتی و جاسوسی را به طمع وا می دارد.

در خبرها داشتیم که کمبریج آنالیتیکا (Cambridge Analytica) با نقض حریم خصوصی، از اطلاعات ده ها میلیون کاربر در زمینه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، سوء استفاده کرده است که این موضوع موجب افزایش نگرانی مردم شد و سبب افشاگری های بیشتر و بزرگتر را فراهم آورده است.

چندی پیش فاش شد که یک شرکت فناوری توسط شای اربل (Shai Arbel) افسر اطلاعاتی سابق اسراییل تأسیس شده، اما این شرکت فعالیت های بسیار فراتر از فناوری اطلاعات انجام می داده است به عبارتی دیگر این شرکت عکس ها و داده های موجود در فیس بوک و توییتر افراد را برای طراحی پایگاه داده ای عظیم از چهره های تمامی افراد کره زمین طراحی کرده و هدف از این کار شناسایی هویت افراد در زمان لزوم بوده است.

خدمات ارائه شده توسط وی در پایگاه داده ای به نام Face-Int ذخیره می شده که آن هم توسط شرکت Terrogence ارائه می شود که در سال ۲۰۱۷ توسط یک شرکت صهیونیستی دیگر به نام Verint در سال ۲۰۱۷ خریداری شد. دولت آمریکا و نهادهای جاسوسی و اطلاعاتی، از جمله مشتریان هر دو شرکت Terrogence و Verint محسوب می شوند.

در سایت Terrogence در مورد این پایگاه داده اظهار شده است که طی بیش از ۹ سال عملیات جمع آوری اطلاعات از طرق مختلف پایگاه عظیمی از چهره های افراد جمع آوری شده است. این سایت از طریق این پایگاه داده عظیم خود به صورت برخط، تروریست ها و جنایتکاران را شناسایی می کنند.

این اطلاعات حاصل جمع آوری نمایه های آنلاین یوتیوب، فیس بوک و دیگر شبکه های آنلاین است. باید به این نکته اشاره کرد که این سایت مدعی شده اطلاعات بیش از ۳۵ هزار ویدئو و عکس مربوط به فعالیت های تروریستی استخراج شده است.