سی اس اس برای شما

به گزارش کارگروه فناوری اطلاعات سی اس اس، به نقل از «c4isrnet»؛ تهدیدات  پهپادهای کوچک در خارج از مرزهای آمریکا –به خصوص در عراق و سوریه- به یکی از موضوعات کلیدی رهبران رده بالای سراسر وزارت دفاع این کشور تبدیل شده است.

گروه های تروریستی مانند داعش نه تنها از پهپادهای تجاری موجود، برای انجام عملیات اطلاعات، نظارت و شناسایی استفاده می کنند؛ بلکه از این ابزارها برای بمباران هوایی بهره گرفته و نیروی هوایی مینیاتوری ایجاد کرده اند.

حساسیت مسئله ی یاد شده به اندازه ای بالا است که مقامات مناطق مذکور، پهپادهایی را با اولویت بالای محافظت، به وجود آوردند. چنین سیستم هایی نیز خطرات راه اندازی، جاسوسی هوایی یا کامیکازه را به دنبال خواهند شد.

نیروی زمینی آمریکا برای ایجاد سامانه های ضدهوایی پهپادها، مجموعاً درخواست ۱۸۸٫۳ میلیون دلار را برای سال مالی ۲۰۱۹ ارائه داده است. این در خواست با ۶۹ میلیون دلار از بودجه ی پایه و ۱۱۹٫۳ میلیون دلار بودجه ی عملیات خارج از مرزها ادغام شد.

راه برد بالا بخشی از یک بیانه ی مشترک  است که در مرکز فرماندهی ایجاد شد و در مجموع بودجه ای ۳۳۲٫۲ میلیون دلاری را زیر نظر بخش تحقیق و توسعه ی نیروی زمینی آمریکا به خود اختصاص داد.

هدف ضد هوایی مذکور دستیابی به شناسایی، توسعه، آزمایش، ارزیابی و فناوری هایی یکپارچه ای است که قابلیت شکست دادن پهپادها را ارائه می دهند. به خصوص پهپادهای کوچک گروه یک و دو  که وزنی تا حداکثر ۲۵ کیلوگرم داشته باشند.

اقدام یاد شده بخشی از رویکرد «سنتکام » (Centcom) را شامل شده و قابلیت های مستقل موقت را ارائه می دهد که تا پایان دوره ی عملیات به یک شبکه ی کامل دست پیدا می کند.

برنامه ی بالا شامل راهکارهای جنبشی یا «قتل سخت» (Hard Kill)، توسعه رادار، یکپارچگی جنگ الکترونیک چندکاره با قابلیت تحرک کامل می شود. گروه تروریستی داعش نیز در گذشته از ابزارهای جنگ الکترونیک برای حمله ی متقابل به پهپادها استفاده کرده بود. این کار از طریق ایجاد اختلال در مکانیزم های فرماندهی و کنترل این جنگنده های خود مختار صورت گرفت.


  1. در رده بندی پهپادهای آمریکا، گروه اولی وزنی از ۰ تا ۹ کیلوگرم و دسته ی دوم ۹ تا ۲۵ کیلوگرم دارند.
  2. ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده آمریکا