سی اس اس برای شما

مقدمه

مک‌بوک پرو ۱۳ اینچی اپل هم اکنون یکی از بهترین لپ‌تاپ‌های موجود در بازار است. در سمت مقابل تبلت سرفیس پرو ۲۰۱۷ مایکروسافت هم یکی از بهترین تبلت‌های دو منظوره موجود در بازار محسوب می‌شود که می‌تواند نقش یک لپ‌تاپ باکیفیت را هم ایفاء کند. بنابراین شاید این سؤال در ذهن شما هم ایجاد شده باشد که خرید کدامیک از این دو محصول انتخاب بهتری خواهد بود؟

در این راستا ما قصد داریم نسخه پایه‌ای هر دو محصول نام برده شده را به صورت تصویری با یکدیگر مقایسه کنیم. پس از مطالعه این مقاله شما قادر خواهید بود که خیلی راحت تصمیم نهایی خود بری خرید محصول بهتر نهایی کنید. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم با سایت شبکه و این راهنمای تصویری اختصاصی همراه باشید.

کارایی

در اولین قدم بهتر است نیاز خود و نقشی که هر یک از دو محصول مورد نظر ایفاء می‌کنند را بهتر بشناسید. سرفیس پرو ۲۰۱۷ در اصل یک تبلت است که نمایشگری لمسی دارد و می‌توان موس و کیبوردی اختصاصی را به آن وصل کرد و از دستگاه به عنوان یک لپ‌تاپ هم استفاده نمود. اما در سمت مقابل مک‌بوک پرو ۱۳ اینچی اپل عملا یک لپ‌تاپ است و نمی‌توان از آن به عنوان تبلت استفاده کرد. پس اگر به دنبال محصولی هستید که کارایی دو منظوره داشته باشد، سرفیس پرو ۲۰۱۷ مایکروسافت این نقش را برایتان ایفاء خواهد کرد، اما اگر صرفا به دنبال یک لپ‌تاپ هستید، مک‌بوک پرو ۱۳ اینچی اپل کارتان را راه می‌اندازد.

ابعاد و اندازه

سرفیس پرو ۲۰۱۷ مایکروسافت از نظر ابعاد و اندازه به نسبت در مقایسه با مک‌بوک پرو ۱۳ اینچی اپل جمع‌و‌جورتر است. بنابراین اگر به دنبال ابعاد کوچک‌تر و طراحی ظریف‌تر هستید، سرفیس پرو ۲۰۱۷ مایکروسافت را انتخاب کنید.

وزن

سرفیس پرو ۲۰۱۷ مایکروسافت از نظر وزن هم به مراتب نسبت به مک‌بوک پرو ۲۰۱۷ اپل سبک‌تر است. پس اگر قصد دارید لپ‌تاپ یا تبلتی که خریداری می‌کنید را زیاد حمل و نقل کنید، باز هم سرفیس پرو ۲۰۱۷ برایتان انتخاب بهتری خواهد بود.

اندازه صفحه نمایش

صفحه نمایش مک‌بوک پرو ۱۳ اینچی اپل در اصل ۱۳٫۳ اینچی است، اما صفحه نمایش سرفیس پرو ۲۰۱۷ مایکروسافت از یک پنل ۱۲٫۳ اینچی تشکیل می‌شود. بنابراین اندازه نمایشگر مک‌بوک پرو اپل از سرفیس پرو ۲۰۱۷ بزرگ‌تر خواهد بود.

صفحه نمایش لمسی

نمایشگر سرفیس پرو ۲۰۱۷ مایکروسافت لمسی است اما صفحه نمایش مک‌بوک پرو ۱۳ اینچی اپل از این ویژگی پشتیبانی نمی‌کند.

وضوح تصویر و تراکم پیکسلی صفحه نمایش

نمایشگر سرفیس پرو ۲۰۱۷ مایکروسافت وضوح تصویر ۲۷۳۶ در ۱۸۲۴ پیکسل را ارائه می‌کند اما نمایشگر مک‌بوک پرو ۱۳ اینچی اپل وضوح تصویر ۲۵۶۰ در ۱۶۰۰ پیکسل را دارد. این مسئله سبب شده تراکم پیکسلی نمایشگر سرفیس پرو ۲۰۱۷ به چیزی در حدود ۲۶۷ پیکسل در هر اینچ رسیده و تراکم پیکسلی نمایشگر مک‌بوک پرو ۱۳ اینچی به چیزی در حدود ۲۲۷ پیکسل در هر اینچ برسد. بنابراین از نظر وضوح تصویر و تراکم پیکسلی هم سرفیس پرو ۲۰۱۷ مایکروسافت از مک‌بوک پرو ۱۳ اینچی اپل برتری دارد.

بهره‌مندی از تاچ‌ بار (Touch Bar) یا نوار لمسی

مک‌بوک پرو ۱۳ اینچی اپل از یک نوار لمسی یا تاچ باز اختصاصی بهره می‌برد که متاسفانه سرفیس پرو ۲۰۱۷ مایکروسافت از آن بی‌بهره خواهد بود.

اسکنر انگشت

مک‌بوک پرو ۱۳ اینچی اپل به طور پیش‌فرض از اسکنر انگشت اختصاصی هم بهره‌مند است که متاسفانه سرفیس پرو ۲۰۱۷ مایکروسافت از وجود آن بی‌بهره خواهد بود.

قابلیت تشخیص چهره

اگرچه سرفیس پرو ۲۰۱۷ مایکروسافت از اسکنر انگشت بهره نمی‌برد اما از قابلیت ویندوز هلو (Windows Hello) پشتیبانی می‌کند و امکان تشخیص چهره کاربر را دارد. متاسفانه مک‌بوک رو ۱۳ اینچی اپل از این ویژگی بی‌بهره خواهد بود.

پردازنده مرکزی

هر محصول مورد نظر از نظر پردازنده شامل نسخه‌های مختلفی از سری پردازنده‌های شرکت اینتل می‌شوند، اما پردازنده مرکزی سرفیس پرو ۲۰۱۷ مایکروسافت از نسل هفتم سری پردازنده‌های شرکت مذکور است، حال آنکه پردازنده‌های مک‌بوک پرو ۱۳ اینچی از نسل ششم سری پردازنده‌های اینتل هستند. بنابراین از این نظر هم برتری از آن سرفیس پرو ۲۰۱۷ مایکروسافت خواهد بود.

کارت گرافیک

از نظر کارت گرافیک هم دو محصول مورد نظر نسخه‌های متنوعی دارند، اما با یک مقایسه عادلانه می‌توان نتیجه گرفت که کارت گرافیک سرفیس پرو ۲۰۱۷ مایکروسافت از کارت گرافیک بکار گرفته در مک‌بوک پرو ۱۳ اینچی اپل قدرتمندتر است.

رم

نسخه پایه‌ای مک‌بوک پرو ۱۳ اینچی از رم ۸ گیگابایتی بهره می‌برد و نسخه برتر آن از رم ۱۶ گیگابایتی بهره‌مند است، اما در سمت مقابل نسخه پایه‌ای سرفیس پرو ۲۰۱۷ مایکروسافت به رم ۴ گیگابایتی مجهز شده و نسخه برتر آن می‌تواند مثل مک‌بوک پرو رم ۱۶ گیگابایتی داشته باشد. بنابراین از این نظر در مقایسه نسخه پایه‌ای دو محصول، برتری از آن مک‌بوک پرو ۱۳ اینچی اپل خواهد بود.

حافظه داخلی

هر دو محصول مورد نظر از نظر حافظه داخلی آپشن‌های مختلفی را ارائه می‌کنند، اما نسخه پایه‌ای سرفیس پرو ۲۰۱۷ مایکروسافت از حافظه ۱۲۸ گیگابایتی بهره می‌برد و نسخه پایه‌ای مک‌بوک پرو ۱۳ اینچی اپل از حافظه داخلی ۵۶ گیگابایتی بهره‌مند است. پس از این نظر هم برتری از آن مک‌بوک پرو ۱۳ اینچی اپل خواهد بود.

پورت‌ اتصال

 اگر به وجود پورت‌های اتصال متنوع و متعدد اهمیت می‌دهید، مک‌بوک رو ۱۳ اینچی اپل برایتان انتخاب بهتری خواهد بود. متاسفانه سرفیس پرو ۲۰۱۷ مایکروسافت فقط از یک پورت USB 3.0 بهره می‌برد.

پشتیبانی از رم میکرو اس‌دی

سرفیس پرو ۲۰۱۷ مایکروسافت از اتصال رم میکرو اس‌دی پشتیبانی می‌کند، اما متاسفانه مک‌بوک پرو ۱۳ اینچی اپل این ویژگی را ندارد.

باتری

بنا به ادعای دو شرکت اپل، باتری نسخه مجهز به تاچ‌ بار مک‌بوک پرو ۱۳ اینچی می‌تواند با یک بار شارژ تا ۱۰ ساعت انرژی مورد نیاز دستگاه را تأمین کند. حال آنکه مایکروسافت مدعی است باتری سرفیس پرو ۲۰۱۷ با یک بار شارژ تا ۱۳٫۵ ساعت انرژی مورد نیاز دستگاه را تأمین می‌کند. البته توصیه می‌کنیم برای درک سنجش توان شارژدهی باتری این دو محصول به ادعای شرکت سازنده آن‌ها توجه نداشته باشید.

دوربین

از آنجایی که سرفیس پرو ۲۰۱۷ مایکروسافت در اصل یک تبلت است از دو سنسور ۸ و ۵ مگاپیکسلی بهره می‌برد که به ترتیب به عنوان دوربین سلفی و اصلی آن در نظر گرفته شده‌اند، اما مک‌بوک پرو ۱۳ اینچی اپل از یک سنسور دوربین اچ‌دی در بالای صفحه نمایش بهره‌مند است.

سیستم عامل

یکی از اصلی‌ترین تفاوت‌های دو محصول مورد نظر مربوط به سیستم عامل آن‌ها می‌شود. سرفیس پرو ۲۰۱۷ مایکروسافت از سیستم عامل ویندوز ۱۰ بهره می‌برد و مک‌بوک پرو ۱۳ اینچی اپل از سیستم عامل MacOS Sierra بهره‌مند است.

قیمت

نسخه‌ پایه‌ای سرفیس پرو ۲۰۱۷ مایکروسافت قیمت ۷۹۹ دلاری دارد اما قیمت نسخه پایه‌ای مک‌بوک پرو ۱۳ اینچی اپل ۱۴۹۹ دلار است. پس از نظر قیمت هم سرفیس پرو ۲۰۱۷ مایکروسافت در مقایسه با مک‌بوک پرو ۱۳ اینچی اپل انتخاب بهتری است.

جمع‌بندی

حالا و با توجه به مقایسه تصویری که انجام شد خیلی راحت می‌توانید بهترین محصول مورد نظرتان را خریداری کنید. توجه کنید که سرفیس پرو ۲۰۱۷ مایکروسافت در اصل یک تبلت دو منظوره است اما مک‌بوک پرو ۱۳ اینچی اپل یک مک‌بوک است و ویژگی دو منظوره بودن را به همراه ندارد.