سی اس اس برای شما

به گزارش کارگروه شبکه های اجتماعی سی اس اس، به نقل از telegraph؛ فیسبوک با بکار گیری روشی بسیار هوشمندانه، راهی برای شناسایی جایگاه اجتماعی کاربران خود پیدا کرد.

بر اساس اختراع اخیر ثبت شده، این شبکه اجتماعی با آموزش الگوریتم های هوش مصنوعی در نظر دارد تا افراد را با توجه به چند عامل شاخص در سه گروه اجتماعی بالا، متوسط و کارگری دسته بندی کند. این عوامل، شامل تعداد دستگاه هایی است که کاربران به وسیله آن از این شبکه اجتماعی استفاده می کنند. بدیهی است که تعداد دستگاه های بیشتر نشانگر ثروت بیشتر است. پارامترهای دیگر شامل مکان شخص، میزان تحصیلات و تاریخچه سفرهای کاربر است.

معلوم نیست که فیسبوک به صورت فعال در حال استفاده از این ابزار باشد؛ اما موضوع مشخص این است که جمعیت دومیلیاردی عضو آن، چگونه برای تبلیغات هدفمند گروه بندی می شود. برای نمونه، الگوریتم سامانه های این شبکه اجتماعی با استفاده از ارزیابی صفحاتی با محتوای سفر که کاربر به آن علاقه نشان داده و یا در آن ها اضافه شده می تواند پیش بینی کند که وی در این رابطه واکنش داشته باشد.

این الگورتیم همچنین قابلیت پیگیری ردپای دیجیتال کاربران را دارد. برای مثال، این ویژگی می تواند افرادی که وب سایت هایی با موضوع سفر را بررسی می کنند و همزمان از حساب کاربری فیسبوک خود استفاده می کنند را شناسایی کند. شرکت های مسافرتی با پرداخت پول به این شبکه اجتماعی، تبلیغات هدفمند را برای افراد در این گروه ها ارسال می کند. در حالیکه کاربران می توانند از این گروه ها به صورت اختیاری خارج شوند، این ویژگی به صورت خودکار برای همه فعال می شود.

در صورتی که این طراحی جلوه کند، فیسبوک باید روش جمع آوری داده های خود را با مقررات حفاظت از داده های سال آینده مطابقت دهد. شرکت هایی که در این راستا تخلفی را مرتکب شوند با جریمه ای سالانه نزدیک به ۲۰ میلیون یورو روبرو می شوند.

قوانین جدید با امکان جریمه های سنگین تر برای شرکت هایی که همکاری نکنند، جایگزین قانون حفاظت از اطلاعات اتحادیه اروپا خواهد شد. در این قوانین جدید، رضایت اشخاص جهت استفاده از اطلاعات آنها نیز لحاظ می شود. از این رو شرکت ها موظف هستند تا به صورت کتبی جمع آوری قانونی اطلاعات شخصی را اثبات کنند. 

اگر چه ادعای جدید فیسبوک در خصوص حفاظت از اطلاعات شخصی افراد تا حدودی نگرانی ها را برطرف می کند؛ اما همچنان اذهان عمومی در مورد هدف اصلی این کاربرد سوالات فراوانی خواهند داشت.