سی اس اس برای شما

به گزارش کارگروه امنیت سی اس اس؛ یک مقام دولتی آمریکا مدعی شد، گروه محققان امنیتی هواپیمایی بوئینگ ۷۵۷ توانسته‌اند بدون آگاهی خلبان و از راه دور کنترل هواپیما را در اختیار بگیرند.
محقق امنیت سایبری در وزارت امنیت داخلی آمریکا، روبرت هیکی (Robert Hickey)، توانسته یک هواپیمای بوئینگ ۷۵۷ که در فرودگاه نیوجرسی قرار داشته را هک نماید و کنترل آن را بدن اطلاع خلبان در دست بگیرد.

شرکت بوئینگ در بیانیه‌ای رسمی اظهار نمود که خطر خاصی متوجه هواپیماهای مسافربری نبوده و تهدیدی متوجه آن‌ها نیست، ضمناً شعار معروف خود را تکرار نمود و گفت: «من از پرواز نمی‌ترسم.»

به نظر می‌رسد شرکت بوئینگ بابیان این شعار قصد دارد، اظهارات کارشناسان را بی‌اساس بخواند.
آقای روبرت هیکی در کنفرانس «CyberSat Summit» که در سال ۲۰۱۶ برگزار شد درباره موضوع هک هواپیماهای بوئینگ هشدار داده بود، همچنین اظهار کرده که در ۱۹ سپتامبر ۲۰۱۶ توانسته یکی از هواپیماهای بوئینگ را هک نماید.
آقای روبرت هیکی اظهار کرد که اسناد و اطلاعات این نفوذ به‌صورت محرمانه و طبقه‌بندی‌شده باقی خواهد ماند اما وی به این نکته بسنده کرد که با ترکیب فرکانس‌های رادیویی و ارتباطات می‌توان به هواپیماها نفوذ نمود.
طبق بررسی‌های صورت گرفته برای برطرف نمودن این مشکل و آسیب‌پذیری نیاز است تا تغییراتی در سوئیچینگ هواپیما صورت گیرد و این کار زمانی در حدود یک سال و هزینه‌ای معادل یک‌میلیون پوند (۱٫۳ میلیون دلار)، نیاز دارد.
در سال ۲۰۱۶ موضوع هک هواپیماها به‌صورت جدی مطرح شد که در آن زمان شرکت بوئینگ به‌صورت رسمی در تمامی جلسات و هم‌اندیشی‌ها حضور داشت.

این شرکت در بیانیه‌ای در همان زمان گفت: «ما به‌طورجدی و دقیق به آزمایش و بررسی هواپیماها می‌پردازیم و هرگونه آسیب‌پذیری سایبری را در ۷۵۷ یا هر هواپیمای دیگر این شرکت برطرف خواهیم ساخت.»

در ژانویه سال ۲۰۱۷ شرکت بوئینگ در بیانیه‌ای اظهار نمود که تمامی هواپیماهای سری ۷۳۸ تا ۷۵۷ را با دقت و حساسیت بالا مورد آزمایش قراردادیم که درنتیجه احتمال وجود مشکل و آسیب‌پذیری در این هواپیماها کاملاً منتفی است و مسافران با اطمینان خاطر از هواپیماهای این شرکت استفاده نمایند.
اما در حال حاضر با هک هواپیمای ۷۵۷ این شرکت اظهارات جدیدی مطرح کرده و گفته‌اند که هکرها از روش‌های قدیمی استفاده نموده‌اند؛ درنهایت مدیران این شرکت جمله معروف خود را برای چندمین بار تکرار کردند و گفتند: «من از پرواز نمی‌ترسم»؛ ظاهراً این شرکت برای آسیب‌پذیری‌های قدیمی تفکری نکرده است.
 حال این موضوع نیاز به‌دقت بیشتری از سوی شرکت‌های هواپیمایی داخلی دارد، زیرا تعداد زیادی از هواپیماهای بوئینگ در کشورمان مشغول به پرواز و جابه‌جایی مسافر هستند، همچنین اخیراً تعداد زیادی هواپیمای بوئینگ خریداری‌شده است و این نیاز حس می‌شود که مقامات مربوطه باید دقت مضاعفی در این زمینه به خرج دهند.