سی اس اس برای شما

به گزارش کارگروه بین المللی؛ لیبرال‌های دولت فدرال کانادا بیش از ۵۰۰ میلیون دلار به یک استراتژی جدید امنیت سایبری با هدف حفاظت از شبکه‌های دولتی و مبارزه با جرائم سایبری اختصاص داده‌اند. به گفته مقامات دولتی این کشور، استراتژی امنیت ملی سایبری که در بودجه سال ۲۰۱۸ لیبرال اعلام شده است، در بیش از پنج سال و در چندین بخش و سازمان با داشتن عملکرد در زمینه دفاع سایبری حدود ۵۰۷٫۷ میلیارد دلار ذکرشده است.

بر اساس سند بودجه، حملات سایبری در حال گسترش بوده و به‌طور فزاینده‌ای پیچیده‌تر و مؤثرتر شده‌اند. در این سند آمده است: «حملات موفقیت‌آمیز سایبری با داشتن پتانسیل افشای اطلاعات خصوصی کانادایی‌ها، میلیون‌ها دلار هزینه برای تجارت کانادا به همراه داشته و زیرساخت‌های مهم کانادا را در معرض خطر قرار داده است.»

بودجه بدون اشاره به جزئیات واقعی این استراتژی، مشخص می‌کند که چه افراد یا سازمان‌هایی افزایش سرمایه‌گذاری خواهند داشت.

کارشناسان امنیتی بر این باورند که سازمان برقراری امنیت ارتباطات (CSE)، سازمان جاسوسی الکترونیکی کانادا، نقش اصلی در این استراتژی جدید ایفا خواهد کرد. لیبرال‌ها در حال برنامه‌ریزی برای تقویت مهارت‌های دفاع سایبری دولت فدرال تحت یک سقف در این سازمان هستند.

مقامات کانادایی همچنین عنوان کرده‌اند که مرکز کانادایی جدید برای مشاوره امنیت سایبری خواهد بود و شهروندان کانادایی و شرکت‌های خصوصی می‌توانند از آن استفاده کنند. این سازمان جاسوسی ظرف پنج سال آینده ۱۵۵٫۲ میلیون دلار برای ایجاد و اداره مرکز دریافت خواهد کرد.

سازمان جاسوسی الکترونیکی کانادا همچنین نقش گسترده‌ای در مدیریت کلی فناوری اطلاعات دولت با سرمایه‌گذاری مشترک حدود ۲٫۲ میلیارد دلار با سرویس‌های مشترک کانادا، با وجود ۱٫۲ میلیارد دلار بازپرداخت، ایفا می‌کند.

هماهنگی استراتژی ملی موجب حفظ امنیت عمومی کانادا می‌شود که طی پنج سال گذشته مبلغ ۲۳۶٫۵ میلیون دلار برای هماهنگی تلاش‌های دولتی اختصاص داده شده است.

آلکس باتیلیر (ALEX BOUTILIER)، گزارشگر سیاسی ملی کانادایی، اعلام کرده است که لیبرال‌های کشور با توجه به به‌روزرسانی استراتژی ۲۰۱۰ که توسط دولت محافظه‌کار قبلی تأسیس شد، یک مشاوره ملی در زمینه مسائل امنیت سایبری در سال ۲۰۱۶ آغاز کرد. بر اساس استراتژی جدید، مسئولیت تحقیق در مورد جرائم سایبری با پلیس سواره‌نظام سلطنتی کانادا خواهد بود که در پنج سال گذشته ۱۱۶ میلیون دلار برای ایجاد واحد جدید هماهنگی تحقیقات دریافت کرده است.

باتیلیر گفت: «بودجه لیبرال علاوه بر استراتژی امنیت سایبری، طی چهار سال آینده، با شروع در سال ۲۰۲۰، به‌منظور حفظ توانایی سازمان برقراری امنیت ارتباطات برای انجام جاسوسی الکترونیکی خارجی ۲۲۵ میلیون دلار پیشنهاد داده است. بودجه سال ۲۰۱۸ همچنین سرمایه‌گذاری روی مسائل امنیت سنتی بیشتر را رد کرده و مبلغ ۱۷۳٫۲ میلیون دلار برای حفاظت از مرز میان ایالات‌متحده و کانادا در برابر مهاجرت غیرقانونی که سال گذشته افزایش داشته، به حالت تعلیق درآورده است.»

وی افزود: «این بودجه شامل اجرای کوتاه‌مدت و بازرسی امنیتی برای مدعیان پناهندگی و همچنین حمایت از هیئت مهاجرت و پناهندگان برای پردازش این ادعاها خواهد بود. در این بودجه همچنین مبلغ ۸۰ میلیون دلار برای عملیات نظارتی در سال جاری و ۶۰٫۲ میلیون دلار در طول پنج سال آتی برای بهبود سیستم‌های رادیویی در بخش‌های انتاریو، کبک، نیوبرونزویک و اوتاوا برای بهبود سواره‌نظام اختصاص داده است.»