سی اس اس برای شما

Video RAM چیست؟

Video Ram نوع خاصی از حافظه است که از سوی واحد پردازش گرافیکی مورد استفاده قرار می‌گیرد. GPU تراشه‌ای است که مسئولیت نمایش تصاویر روی صفحه‌نمایش را عهده‌دار است. VRAM  تمامی اطلاعاتی که GPU به آن نیاز دارد همچون بافت‌های بازی‌ها و جلوه‌های ویژه را در خود نگه می‌دارد. اینکار باعث می‌شود تا GPU به سرعت اطلاعات مورد نیاز را به دست آورده و ویدیوهای گرافیکی را روی صفحه‌نمایش نشان دهد.

مطلب پیشنهادی

چگونه می‌توانیم به‌طور خودکار فضای اشغال شده در ویندوز 10 را آزاد کنیم؟

دسترسی به فضای ذخیره‌سازی بیشتر با Storage sense

چگونه می‌توانیم مقدار حافظه گرافیکی را مشاهده کنیم؟

برای آن‌که مقدار حافظه گرافیکی در ویندوز ۱۰ را مشاهده کنید، منوی Settings را باز کنید و به بخش System بروید. در ادامه روی گزینه Display در سمت چپ صفحه کلیک کنید. در ادامه در پایین صفحه روی گزینه Display adapter Properties کلیک کنید.

در پنجره‌ ظاهر شده در بخش Adapter Information مقدار حافظه ویدیویی سیستم خود را مقابل عبارت Dedicated Video Memory مشاهده کنید.

چگونه می‌توانیم مقدار حافظه گرافیکی را افزایش دهیم؟

اما اگر از یک لپ‌تاپ یا کامپیوتر شخصی استفاده می‌کنید که تنها به گرافیک آنبرد تجهیز شده است و گرافیک مجتمع شما از نوع  Intel HD Graphics است، این شانس را دارید تا مقدار حافظه گرافیکی سامانه خود را افزایش دهید.

مطلب پیشنهادی

پارتیشن System Reserved در ویندوز چیست و آیا می‌توان آن‌را حذف کرد؟

پارتیشنی برای BitLocker

راهکار اول از طریق بایوس

برای تخصیص حافظه گرافیکی بیشتر به سیستم می‌توانید از طریق بایوس اینکار را انجام دهید. برای این منظور در زمان راه‌اندازی سیستم کلید Del یا F8 را فشار دهید تا به بایوس وارد شوید. در ادامه در منوی بایوس به دنبال گزینه Advanced Features یا Advanced Chipset باشید.

درون این بخش گزینه‌ای به نام Graphic setting، Video settings یا VGA share Memory Size وجود دارد.

پس از آنکه به بخش فوق وارد شدید گزینه‌ای در ارتباط با تعیین مقدار حافظه‌ای که می‌توانید به GPU اختصاص دهید را مشاهده کنید. در تصویر بالا این گزینه را تحت عنوان Internal Graphics Memory Size مشاهده می‌کنید. مقدار پیش‌فرضی که در این بخش قرار دارد برابر با ۱۲۸ مگابایت است. اما می‌توانید این مقدار را به ۲۵۶ یا ۵۱۲ یا ۱۰۲۴ مگابایت ارتقا دهید. البته تخصیص حجم بالا زمانی منطقی است که شما حافظه اصلی کافی روی سیستم داشته باشید. همچنین به این نکته دقت کنید که همه بایوس‌ها گزینه فوق را ندارند.

مطلب پیشنهادی

چگونه رم تلفن هوشمند اندروید خود را افزایش دهیم

استفاده از کارت SD به جای حافظه RAM

راهکار دوم از طریق ویندوز

برای آن‌که بتوانید میزان حافظه گرافیکی را از طریق ویندوز افزایش دهید باید به سراغ رجیستری ویندوز بروید. برای این منظور عبارت regedit را در کادر جست‌وجوی ویندوز ۱۰ تایپ کرده و کلید اینتر را فشار دهید. در ادامه به مسیر HKEY_LOCAL_MACHINESoftwareIntel رفته روی گزینه Intel در سمت چپ پنجره کلیک راست کرده و گزینه New > Key را انتخاب کنید. نام پوشه جدید را GMM تعیین کنید.

پس از آن‌که پوشه فوق را ایجاد کردید، پوشه GMM را انتخاب کنید. در سمت راست صفحه کلیک راست کرده، گزینه New > DWORD (32-bit) را انتخاب کنید. نام فیلد ساخته شده را DedicatedSegmentSize قرار داده و روی آن دوبار کلیک کنید. در بخش Base نوع Decimal را انتخاب کرده و در ادامه مقدار موردنظر خود ۰، ۵۱۲ یا ۱۰۲۴ را وارد کنید. از برنامه regedit خارج شده و سیستم را راه‌اندازی مجدد کنید.