سی اس اس برای شما

به گزارش کارگروه بین الملل سی اس اس؛ حدود یک ماه پیش، تام باسرت (Tom Bossert)، مشاور امنیت ملی ایالات متحده آمریکا و یکی از کلیدی ترین مهره های سایبری این کشور از کاخ سفید اخراج شد. راب جویس (Rob Joyce)، مسئول هماهنگ کننده امور امنیت سایبری کاخ سفید نیز، حدود یک هفته پس از این اتفاق، قصد خود را برای استعفا از سمت خود اعلام کرد. حال به نظر می رسد که دولت ترامپ بدون در نظر گرفتن یک جایگزین برای این مناصب سایبری، به فعالیت خود ادامه خواهد داد.

نشریه پولیتیکو، برای نخستین بار اعلام کرد جان بولتون، مشاور جدید امنیت ملی آمریکا، تصمیم دارد نقش مشاور هماهنگ کننده امور سایبری کاخ سفید را به طور کلی حذف کند. در حال حاضر، دو مسئول ارشد در کاخ سفید وظیفه مدیریت سیاست های سایبری کاخ سفید را بر عهده دارند و به عقیده بولتون و بسیاری از کارشناسان این امر، سبب ناهماهنگی و ناکارآمدی روند سابق در سیاستگذاری فضای سایبری آمریکا شده است. این در حالی است که شورای امنیت ملی کاخ سفید هنوز به این پیشنهاد واکنشی نشان نداده است.

مایکل دنیل (Michael Daniel)، مشاور هماهنگ کننده امور سایبری کاخ سفید در دوره ریاست جمهوری اوباما، در این مورد گفت: «این تصمیم و نحوه مطرح کردنش، سوء تعبیر های بسیاری را سبب شده است. بی شک دشمنان ایالات متحده، تصمیم یاد شده را نشانه بی اهمیتی مسئله امنیت سایبری برای دولت فعلی ایالات متحده خواهند دانست.»

از سوی دیگر بسیاری از متخصصان و مسئولان معتقدند که هماهنگ کننده امور سایبری مقامی غیر کاربردی است که از اصالت و سابقه چندانی نیز برخوردار نیست و اساسا شکل گیری آن به دولت باراک اوباما رئیس جمهور پیشین آمریکا بازمیگردد. به نظر می رسد طبیعت مناقشات سایبری و مسئولیت های گسترده باسرت و جویس، به کنترل و فرماندهی متمرکز نیاز دارد.

در نظام ساختاری امنیت سایبری، سازمان های اطلاعاتی آمریکا مسئولیت واکنش اطلاعاتی و عملیاتی به تهدیدات سایبری را برعهده دارند. مشاور امنیت ملی نیز، در نقش مسئول سایبری، برنامه ریزی واکنش های سیاسی مناسب به این قبیل مخاطرات را بر عهده دارد.

قطعا سیاست کلی هماهنگ و یکپارچه، برای مقابله با چالش های امنیت سایبری دولت ها و بازیگران غیر دولتی، امری ضروری و حیاتی است.

دنیل در این مورد می گوید: «بی شک دلیلی بزرگ برای ایجاد یک نقطه کانونی در راستای سیاستگذاری امنیتی کشور، وجود دارد. در هر صورت دشمنان ما فعالیت خود را به صورت مداوم افزایش می دهند.»

با وجود همه این تفاسیر، رهبران سیاسی آمریکا، در روز های اخیر، بارها نگرانی خود را در مورد این مسئله، بیان کرده اند و سرانجام این طرح، در هاله ای از ابهام است.