سی اس اس برای شما

تشخیص بیماری های واگیردار خطرناک در کوتاه ترین زمان به خصوص در شهرهای بزرگ و پر رفت و آمد از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است؛ اما انجام آزمایش خون به چند روز زمان نیاز دارد.

موسسه سلطنتی فناوری سوئو (KTH Royal Institute of Technology) نوعی ابزار بسیار کوچک ساخته است که جفت مولکولی موجود در طیف فرکانسی مادون قرمز شناسایی می کند. این جفت مولکولی را می توان نوعی اثرانگشت برای تشخیص بیماری ها در نظر گرفت.

اقدام بالا که در گذشته در محیط های آزمایشگاهی انجام می شد، به لطف گرافن به ابزاری قابل حمل و کم هزینه تبدیل شده است؛ زیرا از نحوه ی تولید مشابهی با تراشه های سیلیکونی به کار رفته در تلفن های هوشمند استفاده می کند. این حسگر در داخل تلفن ها کار گذاشته شده و در کمتر از ۱۰ دقیقه وضعیت سلامتی وی را تعیین می کند.

 

  1. هدفون گرافنی

دانشمندان سراسر جهان روی کاربردهای گرافن تحقیق می کنند؛ اما کشور چین تاکنون بیشترین پتنت ها را در این زمینه به ثبت رسانده است؛ بنابراین جای تعجب نیست که شرکت های الکترونیکی این کشور از اولین ارائه دهندگان محصولات ساخته شده با این ماده به حساب آیند. برای نمونه می توان به هدفون «Mi Pro HD» شیائومی اشاره کرد که کیفیت صدای بهتری را ارائه می دهد.

 

  1. هواپیمای گرافنی

در صنایع هوایی، وزن مهم ترین عامل به حساب می آید؛ زیرا هر چه وزن بالاتر می رود، مصرف سوخت نیز افزایش خواهد یابد.

بیشتر شرکت های هواپیمایی حجم عظیمی از سوخت را به کار می گیرند تا بتوانند نیروی مورد نیاز برای جابه جایی وزن زیاد هواپیما، مسافران، وسایل همراه آنها و حتی خود آن را تأمین کنند.

راچارد برانسون (Richard Branson)، کارآفرین انگلیسی معتقد است در طول ۱۰ سال آینده همه ی هواپیماها از گرافن های بسیار سبک ایجادم می شوند. این ماده بسیار سبک تر و مقاومت تر از کامپزیت های فیبر کربن مورد استفاده است.
شرکت ایرباس هم اکنون یکی از اعضای گروه تحقیقاتی پیشرو در حوزه ی گرافن به حساب می آید.

 

  1. محافظ تلفن هوشمندی از جنس گرافن

یکی از مسائل اصلی تلفن های هوشمند مصرف باتری بالای آنها است. هم اینک کاورهای محافظی که به عنوان باتری خارجی نیز عمل می کنند برای افزایش مدت نگهداری شارژ ایجاد شده اند؛ اما این محصولات نیز به علت مواردی مانند تولید گرمای زیاد به علت پردازش های سنگین، از مشکل خالی شدن سریع رنج می برند.

پوشش محافظی به نام «نانوکیس» (NanoCase) مدتی پیش برای محصولات اپل عرضه شد که گرمای داخل تلفن هوشمند آن را به سرعت دفع می کرد. یکی از اجزای سازنده ی نانوکیس از گرافن است. سازندگان آن ادعا می کنند، به این دستاورد عمر باتری تا ۲۰ درصد افزایش پیدا می کند. با وجود این شاید بازی خوارها بهترین مصرف کنندگان محصول یاد شده هستند؛ زیرا ابزارها آنها گرمای زیادی تولید می کند.