سی اس اس برای شما

به گزارش کارگروه فناوری اطلاعات سی اس اس؛ شرکت مایکروسافت در اویل دهه‌ی ۲۰۰۰ به شدت با لینوکس، برنامه‌ها و سیاست‌های متن‌باز مخالفت می‌کرد؛ اما بعد از اینکه ساتیا نادلا به عنوان مدیرعامل این شرکت منصوب شد، چشم‌انداز آن نیز به شدت تغییر کرد.
برای نمونه نه تنها هم‌اکنون مایکروسافت از برنامه‌های متن‌باز پشتیبانی می‌کند؛ بلکه در اویل دهه‌ی ۲۰۱۰ اعلام شد یک درصد از کدهای هسته‌ی لینوکس را توسعه داده است. از طرفی این شرکت بستر «Net Framework.» خود را به صورت متن‌باز منتشر کرده و بنیادی با همین نام تأسیس کرد. به علاوه به عضویت بنیاد لینوکس درآمد تا در تصمیمات آن تأثیرگذار باشد.
مقامات شرکت مایکروسافت به تازگی اعلام کردند حدود ۴۰ درصد از «ماشین‌های مجازی اژر۱» (Microsoft’s Azure VMs) بر پایه‌ی توزیع‌های مختلف لینوکس فعالیت می‌کنند. با وجود این برایان بایرن (Brian Byrne)، مدیر انجمن لینوکس این میزان را بیش از ۴۰ درصد می‌داند.
شرکت مایکروسافت در ژوئن سال ۲۰۱۶ گزارش داده بود یکی از هر ۳ ماشین مجازی در حال اجرا روی اژر، بر پایه‌ی لینوکس عمل می‌کنند که این موضوع با توجه به آمار فعلی رشدی ۷ درصدی را نشان می‌دهد.
ماشین مجازی اژر هم‌اکنون از توزیع‌های مختلف لینوکس مانند «CentOS»، «CoreOS»، «Debian»، «Oracle Linux»، «RHEL»، «SUSE»، «openSUSE»، «Ubuntu»، «Intel Clear Linux» و «Kali Linux» پشتیبانی می‌کند.

_________________________________________

۱-ماشین مجازی اژر مایکروسافت، طیف گسترده‌ای از خدمات مجازی‌سازی را به عنوان راه‌حل‌های محاسباتی، اجرای برنامه و توسعه‌ی مرکز داده‌ی مشتری ارائه می‌دهد. برای نمونه کاربر می‌تواند زبان مورد نظر، محیط کاری، سیستم‌عامل خود را انتخاب کرده، مشخص کنند که از لینوکس، ویندوز، اس‌.کیو.ال (SQL)، اوراکل و بسیاری موارد دیگر پشتیبانی کند یا خیر.